Изкуствени въздействия
История
Научните основи на изкуствените въздействия върху времето се поставят през 40-те години на 20-ти век от американски учени, участващи в група, ръководена от нобеловия лауреат Ървинг Лангмюр.
През 1946 г. Шефер при експерименти в облачна камера, използвайки твърд въглероден диоксид, открива метод за изкуствено образуване на ледени кристали в преохладени облаци.
На 13 ноември 1946 г. Шефер прави първия полеви опит за въздействие върху облаци в естествени условия, засявайки от самолет малък купест облак със сух лед.
През ноември 1946 г. Бърнард Вонегът (брат на известния писател Кърт Вонегът) открива, че сребърният йодид (AgI), чиято структура е много близка до тази на леда, има ледообразуващи свойства. Това откритие дава възможност за провеждане на активни въздействия върху големи облачни масиви.
За повече информация:
• History and Problems in Weather Modification
• Cloud seeding - Wikipedia
Борба с градушките
За да се предотвратят щетите от градушките, е необходимо потенциално опасните купесто-дъждовни облаци да се трансформират така, че да не се допусне образуването на едри градови зърна. Обикновено броят на ледените кристалчета в облака е малък и при наличие на условия, те бързо нарастват до градови зърна с големи размери.
Най-популярните концепции за борба с градушките са:
- Полезна конкуренция
Изкуствено създаване на допълнителни ледени кристали, способни в процеса на нарастване да конкурират естествените зародиши в борбата за вода в облака. Преохладената вода се преразпределя между естествените и изкуствените ледени зародиши, при което те не нарастват до големи размери. Градовите зърна, падайки към земята, се стопяват до дъждовни капки или ситнозърнеста градушка.
Без засев |
Със засев |
---|---|
- Ранно изваляване
Стимулиране на валежа в по-ранен стадий от живота на преохладения конвективен облак, в който все още няма силно развити възходящи потоци. Изкуствено се намалява водността в облака, което предотвратява нарастването на ледените зародиши до градови зърна с големи размери.
- Снижаване на траекторията на растящите градови зърна
Стимулиране нарастването на градовите зърна на по-ниски височини в облака, където поради по-малка водност и по-слаби възходящи потоци, се ограничава времето на престой и съответно нарастването на градовите зърна.
За повече информация:
• WMO - World Weather Research Programme (WWRP)
• Weather Modification, Inc.